СИТНИК Олександр
ЧЕСНАКОВ Володимир
ЧИЧИКОВ Олексій

Весна прийшла: форварди прокиньтеся!

Спробуємо проаналізувати, якими сюрпризами можуть здивувати одне одного Микола Павлов і Ілля Близнюк. Розпочнемо з “Іллічівця”. Думаю, тут все буде досить прогнозовано. Після приходу до керма команди Іллі Близнюка, який сам у минулому був голкіпером, команда стала тяжіти більше до захисного футболу. Скоріше за все сьогодні ми побачимо ту ж модель гри, яку продемонстрували маріупольці у Дніпропетровську і яка дала їм результат. Ілля Близнюк максимально наситить задню і середню лінію, а попереду залишиться одинокий Іван Кривошеєнко, якому активно допомагатиме на фланзі Дмитро Воробей. Головним завданням гостей буде перш за все не пропустити і по можливості використати свій шанс в контратаці. Як показав матч “Ворскли” з ФК “Львів”, такий шанс неодмінно у гостей виникне.

Щодо “Ворскли”, то думаю Микола Павлов також не буде відходити від звичної схеми з одним нападником, роль якого, скоріш за все, знову зіграє Василь Сачко. У попередньому турі в Донецьку свій шанс отримав Ахмед Янузі, але скористатися з ним сповна так і не зумів. Уже давно напрошується схема гри з двома нападниками (принаймні у домашніх матчах з командами із нижньої частини турнірної таблиці), але Микола Павлов не любить експериментувати зі складом. Враховуючи те, що “Ворсклі” доведеться мати справу з масованою обороною суперника, який буде стояти “на смерть” у своєму штрафному майданчику, то зв’язка Сачко-Янузі могла б виглядати перспективно. Перший – атлетичний, кремезний, непогано грає головою, типовий форвард таранного типу. Другий – швидкий, якраз міг би боротися із захисниками за підбори, втекти у відриві. Адже в минулих матчах ми спостерігали неодноразово картину, коли Сачко вигравав верхову дуель у захисників, прокидував м’яча далі, але там нікого з партнерів не було, оскільки він єдиний форвард і має грати найближче до воріт. Уже зараз можна сказати, що тактика гри, яка базується на активності Дениса Кулакова поки не виправдовує себе. До Дениса претензій жодних, але коли більшість атак “Ворскли” йде правим флангом із однотипними навісами до штрафного майданчика, то суперник з часом призвичаюється і робить це дуже швидко. А запропонувати щось інше, як показали попередні матчі, “Ворскла” супернику поки не може. Будемо сподіватися лише до сьогодні. А тим часом за відсутності результативної гри форвардів у Полтаві потроху вболівальники починають згадувати Мирослава Груміча, якого Павлов не бачив у основному складі. Невже Сачко, Янузі та Чичиков у своєму сьогоднішньому стані і справді гірші за серба? Василь у першому колі вразив ворота маріупольців, тож думаю можемо очікувати від нього забитого голу, а від усієї команди гарної гри і переможного матчу. На який полтавські вболівальники вже зачекалися.

Орієнтовні склади команд:

Ворскла”: Долганський, Цуррі, Медведєв, Далку, Ярмаш, Єсін, Краснопьоров, Маркоскі, Ярошенко, Кулаков, Сачко.
Іллічівець”: Шуховцев, Нефьодов, Соляник, Кашевський, Камдем, Чучман, Ліма, Воробей, Мельник, Савін, Кривошеєнко.

Олександр ПОЛТАВЕЦЬ

Павлов ”повертає борги”

Матч з ”Іллічівцем” очікувався одночасно і з нетерпінням, і з пересторогою.

По-перше, хотілося подивитися, як виглядатиме ”Ворскла” після перерви в чемпіонаті. Чи пішла вона їй на користь, чи зміг Микола Павлов повернути гравцям ”психологію переможця”. По-друге, хоч ”Іллічівець” і перебуває у зоні вильоту, але є досить незручним суперником у полтавців. І навіть в тих сезонах, коли ”Ворскла” перебувала в лідерах, досить регулярно відбирав очки у полтавців.

”Ворскла” розпочала гру традиційно з одним нападником. Цього разу свій шанс отримав Олексій Чичиков, якому мали активно допомагати Маркоскі і Ярошенко в центрі і Кулаков з Єсіним на флангах. У ”Іллічівця” небезпеку біля воріт суперника мав створювати тріумвірат Воробей-Ситник-Кривошеєнко.

З перших хвилин ”Ворскла” на правах господаря заволоділа територіальною перевагою, але говорити про гострі моменти не доводилося. Оборона гостей працювала надійно. За такої гри гол, який відбувся на 16-й хвилині виглядав не зовсім логічно. Ярошенко обрізався недалечко від власного штрафного майданчика, м’яч підхопив Кашевський і, пройшовши вперед метрів десять, не довго думаючи пробив. Удар у маріупольця сильним не вийшов, але м’яч, зачепивши по дорозі ногу когось із захисників, дуже повільно закотився у кут, протилежний тому, у який кинувся Долганський – 0:1. За таких умов ”Ворскла” по логіці мала б спрямувати шквал атак на ворота ”Іллічівця”. Але все відбувалося зовсім навпаки. Гості після забитого голу заграли розкутіше і значно активніше в атаці. Уже через дві хвилини Ситник хорошим дальнім ударом ледь не подвоїв рахунок, але цього разу Долганський зіграв уважно. ”Ворскла” ж перший удар у ствір воріт суперника нанесла лише на 28-й хвилині. Єсін непогано пробив з-за меж штрафного майданчика, але Шуховцев у ефектному кидку м’яч забрав. Відігралися ж полтавці на 37-й хвилині. Ярмаш знайшов навісною передачею у штрафному майданчику Маркоскі, який далеко з не найкращого положення класно вирізав м’яча у дальній кут. Ігор Шуховцев хоч до м’яча і дотягнувся, але нічим зарадити не зміг – 1:1.

У першому таймі гравці ”Ворскли” дуже часто помилялися. Потрібно було щось змінювати  і Микола Павлов пішов на ризик, випустивши другого нападника Янузі, а також замінивши Краснопьорова на Деспотовскі, який мав навести порядок у центрі поля. І слід сказати, що такі перестановки у складі пішли ”Ворсклі” на користь. Але спочатку шанс відзначитися втратив Воробей, який вийшовши під кутом до воріт не зміг переграти Долганського. А полтавці своїм шансом скористалися сповна. Прострільна передача Кулакова знайшла у штрафному майданчику Янузі, який відкинув м’яча Чичикову. Олексій чи то пробивав, чи то прострілював, але м’яч після серії рикошетів потрапив до Маркоскі, який без проблем з близької відстані переграв Шуховцева.

Після голу глядачі мали змогу спостерігати за відкритим футболом. М’яч майже не затримується в центрі поля, одна атака змінює іншу, при чому шанси відзначитися має як одна, так і інша команда. У ”Іллічівця” небезпечні атаки виходять переважно з правого флангу, де дуже активний Дмитро Воробей. Це був один із небагатьох матчів, коли Цуррі, який на думку фахівців, є одним з кращих лівих захисників чемпіонату, вчисту програв своєму опоненту. У маріупольців шанс відзначитись змарнував Кривошеєнко (надійно зіграв Долганський), а у полтавців – Чичиков, який невдало обробив м’яча і не реалізував вихід сам на сам.

І тут настала черга пред’явити свої козирі Іллі Близнюку. Коли матч потихеньку підходив до завершення і ”Ворскла” вже готувалася відзначати перемогу, Андрій Оберемко, який вийшов на заміну, рахунок зрівняв. Воробей, немов на велосипеді, ”об’їхав” Бойка, і прокинув м’яч мимо Долганського, який кинувся йому назустріч. Першим зорієнтувався Оберемко, який ударом головою з відскоком від землі спрямував м’яча під поперечину. Йшла 87-ма хвилина. Розчаровані глядачі потихеньку потягнулися до виходу, а жаль. Бо розв’язка була ще попереду. ”Іллічівець” не влаштовувала нічия і він ”добив” деморалізованих ворсклян. На 90-й хвилині Долганський невпевнено зіграв після навісу з правого флангу, а Воробей (якого можна назвати найкращим гравцем матчу) був першим на підбиранні. Дмитро все зробив класно: не став обробляти м’яча, а зльоту вколотив його під поперечину – 2:3. Так Воробей був винагороджений за свою активність протягом усього матчу, а ”Іллічівець” – за жагу боротьби і бажання досягти потрібного результату. І хоча арбітр додав чотири хвилини, але ”Ворскла” виглядала наскільки розгубленою, що створити щось путнє біля воріт суперника так і не змогла.

По грі ”Ворскла” не заслуговувала на поразку. Більш справедливим результатом, мабуть, була б нічия. Але незручний суперник залишався незручним до останніх хвилин. Таким чином, команди обмінялися в цьому сезоні гостьовими перемогами. Микола Петрович програв колись рідній для нього команді. Що ж, очки маріупольцям зараз і справді необхідніші. Зона єврокубків, про яку говорило керівництво, починає виглядати не так реально, як після поновлення чемпіонату. Про це на післяматчевій прес-конференції натякнув і Микола Павлов.

Олександр Полтавець

Ілля Близнюк, тренер “Іллічівця”:

- Як ви самі бачили, хороша гра була – напружена, спортивна. У Полтави було раза у два менше гольових моментів, ніж у нас. Реалізуй ми ті гольові моменти, які у нас були, то гру можна було б закінчувати вже у першому таймі. На жаль, хлопці в перерві не зовсім сприйняли мої слова про те, що “Ворсклу” у другому таймі поженуть вперед уболівальники, Микола Петрович. Ми трохи розслабилися, тому по ходу довелося вносити корективи. Ті хлопці, які вийшли на заміну, підсилили гру.

- Чому Андрій Оберемко, який вийшов на заміну, грав не зі стартових хвилин та і взагалі нерегулярно грає?

- Для цього є тренерський штаб. Він приймає остаточне рішення. За остаточний результат також відповідає тренер. На сьогоднішній день він підсилив гру, забив – це добре для команди.

Микола Павлов, головний тренер “Ворскли”:

- Я сьогодні перед установкою думав: коли працюєш і борешся за виживання – це одне. Коли борешся за медалі і єврокубки – це зовсім інше. Ми сьогодні опинилися у якомусь проміжному положенні. Я не звинувачую футболістів. Я себе звинувачую. Може, керівництво винне, яке подумало, що ми з цими футболістами можемо вирішити задачу виходу в єврокубки. Так не буває. Мабуть, десь ми не налаштувалися. В перерві я сказав хлопцям, що ми мали програвати вже два або три м’ячі. І це не те, щоб нас перегравали. Ми просто допускали помилки, які неприпустимі для команди, яка знаходиться на п’ятому місці. Після того як рахунок став 0:1, я спеціально не став міняти того гравця, через якого нам забили гол, щоб не травмувати його. У другому таймі, наче, і зрівняли, вийшли вперед. Я все-таки думаю десь на результат вплинула втома Цуррі, Далку та Ярмаша, які напередодні грали за національні збірні. Ми хотіли підсилити оборону Чеснаковим, але так вийшло. Я прошу пробачення.

- У другому таймі ви стали грати у два нападники. Як на вашу думку, цей експеримент вдався?

- Якщо ми забили два голи, плюс моменти були у Чичикова, то, ніби і нічого. Але, на жаль, та схема гри, яка була у нас при Сергієві Кравченку, не працює.

- Чи реально з таким підбором гравців потрапити у єврокубки?

- Я вчора спостерігав по телевізору за Юлією Тимошенко, яка говорила про кризу. У нас подібна ситуація. Якби я навесні сказав, що це нереально, то почалася б паніка. Керівництво найняло мене на роботу і я маю виконувати поставлені завдання. Коли йдуть такі гравці, як Чижов, Краченко, а на заміну їм приходять нерівноцінні, то, звичайно, виникають проблеми. Але я не можу про них говорити. Я ніколи не скажу, що у мене погані футболісти. Винні всі. В тому числі і головний тренер. Якщо ми не виконаємо поставлене завдання, то мене мають звільнити. Я так розумію відносини головного тренера й керівництва клубу. Приводів, щоб панікувати, у нас нема. “Динамо” теж колись програло “Нафтовику”, який потім вилетів. Нічого страшного.

- Сьогодні маріупольські вболівальники підготували банер. Ви звернули на нього увагу?

- Звичайно. Я ніколи не говорив погано про команди, в яких працював. Маріуполю я віддав сім із половиною років своєї тренерської кар’єри. Ми ні разу не опустилися нижче 10-го місця. Хоча рівень гравців там був значно нижчий. Рік тому в Полтаві стояли подібні завдання до тих, які були в “Іллічівці” відразу після мого приходу. Зараз у нас інші задачі, які, мабуть, поки нам не по плечу.

- Чи нема в команді надлому, чи не порушився мікроклімат?

- Ми коли були у Ялті, то були певні внутрішньокомандні конфлікти. Але це наші внутрішні справи. Було кілька неприємних зіткнень. На жаль, таке мало місце. Можливо, і це вплинуло на кінцевий результат.